Sokunk számára a kerékpározás a kedvenc sporttevékenységünk, és nem csak ez, hanem az is, hogy egy fárasztó munkanap után így szeretünk kikapcsolódni, és felszabadítani elménket a stressztől és a negatív gondolatoktól.
Amint a természet és az időjárás előre jelzi a tavasz érkezését, gondolataink a pihentető kerékpártúrákra, a természetjárásra és a csodálatos tájakra repülnek, amelyeket a kerékpárutakon felfedezhetünk. Tehát, ha a nap egyre inkább az égen van, és ha a fokok pozitívak, itt az ideje, hogy gondoskodj arról, hogy a kerékpárod ismét készen álljon a tekerésre. Ehhez a folyamathoz egy 10 alapvető lépésből álló listát ajánlunk, hogy kerékpárját felkészítse a meleg évszakra.
Az alábbiakat kell kipipálnia:
1. Állítsa be a kerékpár ülését
Ha a kerékpárodat télen tárolták, győződj meg róla, hogy megfelelően meghúzod és beállítod az ülést, mielőtt elindulsz.
Egy laza kerékpárülés nem csak kényelmetlen, de a kerékpáron ülve is problémákat okozhat. Továbbá, ha az üléshuzat a tárolás során elhasználódott, célszerű minél hamarabb kicserélni.
2. Állítsa be a sebességváltókat
Azt szeretné, ha a kerékpár sebességváltói könnyen váltanának a pedálozás közben, és ha a kerékpárt egy ideje nem használták, akkor a váltónak szüksége lehet a beállításra. Egy kerékpárállvány segítségével állítsa fejjel lefelé a kerékpárt, és a pedálokat forgatva járassa be a fokozatokat, ellenőrizve, hogy azok megfelelően és simán váltanak. Ha a váltó beállítására van szükség, ez könnyen elvégezhető egy Philips fejű csavarhúzóval.
3. Ellenőrizze a gumiabroncsok légnyomását
Az első dolog, amit minden kerékpárosnak ellenőriznie kell indulás előtt, az a gumiabroncsnyomás. Minden gumiabroncs
levegőt veszít a raktározás miatt. Javasoljuk, hogy ellenőrizze a gyártó utasításait, hogy megtudja, milyen abroncsnyomás ajánlott az Ön kerékpármodelljéhez. Az utasítások ellenőrzése után láb- vagy kézipumpát, illetve elektromos pumpát használhat a megfelelő abroncsnyomás beállításához.
4. Ellenőrizze a fékkarokat
Nagyon fontos, hogy a kerékpár fékjei megfelelően működjenek! Bármikor adódhatnak váratlan helyzetek, ezért a fékek biztonságosan kell működjenek, amikor használjuk őket. Ellenőrizze a fékkarokat, és nézze meg, hogy rendesen bekapcsolják-e a fékbetéteket. A fékeknek nem szabad beragadniuk, hanem mozgás közben teljesen meg kell állítaniuk a kereket. Ha a fékkar beállítására van szükség, akkor ezt a fékhengerbeállító óvatos kicsavarásával teheti meg.
5. Ellenőrizze a fékbetéteket
Indulás előtt a fékbetéteket is ellenőrizni kell! A megfelelő működés érdekében ellenőriznünk kell, hogy nem lazák és nem kopottak-e. Ha a fékbetétek túl messze vannak a felnitől, akkor csavarhúzóval igazítunk a fékkábelen, de ha kopottak, akkor ki kell cserélni őket! Ha a fékbetétek fékezéskor nyikorognak, akkor meg kell tisztítani őket, vannak kifejezetten erre a folyamatra kifejlesztett zsírtalanító spray-k.
6. Ellenőrizze a kerékpár láncát
Ha a kerékpárlánc idővel meglazult, akkor fennáll a veszélye, hogy pedálozás közben leszakad, és balesetet szenvedhet. A lánc feszességének ellenőrzéséhez nyomja meg ujjaival a lánc tetejét. Amikor ezt megteszi, a kerékpárláncnak nem szabad 1 cm-nél jobban elmozdulnia. Normális és természetes módon egy idő után a kerékpárláncok meglazulhatnak és megnyúlhatnak, ezért cserére szorulnak.
7. Ne feledkezz meg a küllőkről!
A küllők célja, hogy átvigyék a terhelést a kerékagy és a felni között, amelyet a kerékpáros és a kerékpár súlya okoz.
Ha a kerekek alakja megváltozik, akkor a küllőket meg kell húzni, hogy visszatérjenek az ideális helyzetükbe. Ehhez a folyamathoz használja a küllőkulcsot, és alulról húzza meg a küllőket, minden egyes küllőt külön-külön. Arra is ügyelnie kell, hogy ne húzza túl a küllőket, mivel a túl nagy feszültség deformációt vagy repedéseket okozhat a felnin.
8. Alkalmazzon száraz kenőszert
Egy idő után előfordulhat, hogy a pedál alkatrészei nem mozognak megfelelően, ezért érdemes egy kis száraz kenőanyagot alkalmazni a javításukhoz.
*A száraz és a nedves kenőanyag közötti különbség az, hogy a száraz kenőanyagot nedves formában alkalmazzák, majd viaszszerű állagúra szárad, így nem szívja magába a sok szennyeződést. A nedves kenőanyag ehelyett ebben az állagban marad, amíg le nem törlik, és általában sokkal sűrűbb, mint a száraz kenőanyag.
9. Ellenőrizze a biztonsági felszerelést
Ha ellenőriztük, megjavítottuk vagy kicseréltük a kerékpárunk alkatrészeit, hogy minden megfelelően működjön, akkor mielőtt elindulnánk a kerékpárral, győződjünk meg arról, hogy a biztonsági felszerelések megfelelően működnek. Tehát egy fehér és sárga fényszóró, egy piros hátsó kerékpárféklámpa, egy piros fluoreszkáló-fényvisszaverő eszköz, egy elektromos csengő, egy sötétben világító kerékpáros éjszakai készlet vagy egy öntapadós fényvisszaverő szalag csak néhány olyan felszerelési lehetőség, amellyel biztonságossá tehetjük kerékpárunkat az utakon.
10. * Biztosítsa a gyermekülést
Ha gyermekülést vagy hordozót szerelt a kerékpárjára, akkor fontos, hogy azt is ellenőrizze, mielőtt használatba venné. Szemrevételezéssel ellenőrizze az ülést, hogy nincs-e rajta repedés vagy szakadás, és győződjön meg róla, hogy biztonságosan van-e rögzítve a kerékpárhoz. Ha nem így van, akkor az ülést a gyártó előírásainak megfelelően kell megfelelően rögzíteni a kerékpárhoz.