Gondoltál már arra, hogy mennyire fontos és hasznos a papír? Milyen fontos szerepet játszik a mindennapi életben? A szerelmes levelektől a diplomákig, az esküvői meghívóktól az anyakönyvi kivonatokig, a jegyzetektől a dokumentumokig, egy papírdarab dokumentálja az élet mérföldköveit. Lehet, hogy egy friss házaspárnak mindegy, milyen papírra nyomtatják a házassági bizonyítványukat, de egy vállalkozás számára elengedhetetlen, hogy tudja, milyen papír alkalmas a dokumentumok nyomtatására vagy másolására.
A papír méretén, anyagán és színén túl a választott nyomtatópapír konkrét típusa is nagyban befolyásolhatja az eredményt. A megfelelő papírtípus használatával megelőzhető a papírelakadás, a rossz minőségű nyomatok és nyilvánvalóan az elpazarolt pénz. Ezt szem előtt tartva ebben a blogbejegyzésben alapvető információkat osztunk meg a különböző nyomtatópapír-típusokról és azokról a jellemzőkről, amelyeket figyelembe kell vennie, amikor az igényeinek megfelelő papírt vásárolja.
Nyomtatópapír vs. fénymásolópapír
Sokan gyakran összezavarodnak azzal kapcsolatban, hogy a nyomtatópapír ugyanaz-e, mint a fénymásolópapír, és felcserélhető-e egymással. A rövid válasz: Igen!; mindkettő használható szöveget tartalmazó dokumentumok nyomtatására. A nyomtatópapírt másolópapírként is ismerik, azonban a legjobb nyomtatási eredmény elérése érdekében a megfelelő papírt kell kiválasztania attól függően, hogy mit szeretne nyomtatni.
A szabványos fénymásolópapír közismerten bő 80 gramm súlyú és kicsit vékonyabb, de a leggyakoribb választás szöveges nyomatokhoz, mindennapi, igénytelen nyomtatáshoz, míg a vastagabb papír simább felületet kínál, és ideális választás a magasabb minőségű vagy képeket tartalmazó dokumentumok nyomtatásához.
6 típusú nyomtatópapír
Most, hogy már meg tudjuk különböztetni a nyomtatópapírt a fénymásolópapírtól, a következő sorokban részletezzük a 6 különböző nyomtatópapírtípust, amelyet ismernie kell:
1. Önmásoló papír
Az önmásolatlan papírt különböző iparágakban használják, ahol az eredeti dokumentumról egy vagy több másolatot kell készíteni, például számlák esetében. Ez a papírtípus mikrokapszulázott festékkel, reaktív gyantákkal és agyaggal bevont kötőpapírokat jelent, és négy különböző papírtípusból áll: szabadon álló papír, bevonatos előlap, bevonatos előlap és hátlap, bevonatos hátlap. Az első lap hátoldala mikrokapszulázott festékkel van bevonva. Az alsó lap felső felületén egy agyagréteg található, amely gyorsan reagál a festékkel, és így maradandó nyomot hagy a papíron, ezt nevezzük bevonatos felületnek. A köztes lapok felső felületét agyaggal vonják be, az alsó oldalát pedig festékkel látják el, ezeket nevezzük bevonatos elülső és hátsó oldalnak.
2. Tintasugaras papír
A tintasugaras nyomtatókhoz használt papír napjainkban a legelterjedtebb típus. Ez a papír úgy szívja magába a folyékony tintát, hogy nem maszatolódik vagy torzítja el a képeket vagy a nyomtatott szöveget, ezért ez a tintasugaras nyomtatók kedvelt papírja. Speciális bevonattal rendelkezik, amely olvashatóvá és felismerhetővé teszi a végterméket.
3. Papír lézernyomtatókhoz
A lézernyomtatókban használt papír ellenáll a nagy hőnek, mivel a lézernyomtatók magas hőmérsékleten működnek, hogy a papírra kerülő tonerport megolvasztják. Ez a papír elengedhetetlen a lézernyomtatókhoz, mivel a nem megfelelő típusú papírbevonat a nagy melegben megolvadhat, és károsíthatja a nyomtatót.
4. Hőtranszferpapír
A hőtranszferpapír egy olyan átlátszó papírtípus, amelyet képek vagy szöveg nyomtatására használnak ruhadarabokra vagy kemény felületekre történő átvitelre. Ez a speciális hőtranszfertechnológia hő segítségével, hőprés segítségével olvasztja össze a nyomtatott mintát az anyaggal.
5. Fotópapír
Ahogy a neve is mutatja, a fotópapírt elsősorban fényképek vagy képek nyomtatására tervezték. A fotópapír általában vastagabb, mint a legtöbb más típusú papír, és fényérzékeny kémiai vegyülettel van bevonva. Fényes vagy matt fotópapír is kapható.
6. Kartonpapír
Ez a papírtípus, a kartonpapír, nehezebb és vastagabb, mint a lézer- vagy tintasugaras papír. A nyomtatható karton tartós és sokkal strapabíróbb, és művészek és cégek használják kézműves, kraft és különböző egyéb különleges nyomatokhoz, például meghívókhoz, étlapokhoz, névjegykártyákhoz stb.
A nyomtatópapír 3 különböző tulajdonsága
Most, hogy felsoroltuk a nyomtatópapír 6 különböző típusát, meg kell ismernünk a jellemzőit. A nyomtatópapírnak 3 fő jellemzője van: a súly, a bevonat és az átlátszóság. Mit jelentenek ezek a jellemzők valójában?
A papír súlyát "gramm/négyzetméterben" (G/MP) mérik, és a papír vastagságát vagy sűrűségét jelöli, amely közvetlenül kapcsolódik a hordozóanyag minőségéhez. Minél magasabb a papír G/MP értéke, annál vastagabb. Általában minél vastagabb a papír, annál tartósabb a lap. Ezért a különböző papírtömegek különböző felhasználási célokat szolgálnak:
300g/mp - Jó minőségű névjegykártyák vagy nehéz kártyatartók
180-250 g/m² - folyóirat borítók
130-170 g/m2 - Promóciós reklámplakátok
80 g/m2 - szabványos nyomdai papír
35 - 55 g/m2 - újságnyomtatás
A papír bevonata sajátos felületet ad a lapnak, így meghatározva annak alkalmasságát egy adott munkára. A leggyakoribb papírbevonatok a következők:
Lakk - ezek a bevonatok fényes, szatén vagy matt kivitelben találhatók, és bizonyos színekben színezhetők. Hihetetlenül kedvező árú bevonatválasztás, de más laminált anyagokhoz képest alacsony védelmi szinttel rendelkeznek. A lakkbevonatok hasznosak, ha fényt adunk egy fotónak, professzionális megjelenést kölcsönözve neki.
UV - ez a bevonat sokkal magasabb szintű védelmet nyújt a nyomtató lapok számára, és a színeket is felerősíti. Folyékonyan viszik fel, mielőtt UV-fényben megkeményedik, ezért vastagsága változhat. Ez a bevonat matt vagy fényes, valamint csillogó vagy speciális színű bevonatokkal is felhordható.
Apos - ezek a bevonatok védik az ujjlenyomatokat és egyéb jelöléseket vagy sérüléseket. A vizes bevonatok gyorsan száradnak, mivel vízbázisúak. Fő előnye, hogy ez a típusú bevonat környezetbarátabb, mint az alternatív lehetőségek.
A papír opacitása egy másik szempont, amelyet figyelembe kell venni a nyomtatópapír vásárlásakor. Az opacitás azt jelenti, hogy a papír mennyire átlátszó vagy átlátszatlan. A papír súlya általában befolyásolja az átlátszatlanságot, a nehezebb papír általában átlátszatlanabb. Egy papírlap átlátszatlanságát egy 0-tól 100-ig terjedő skálán mérik, ahol a 0 az átlátszó lapot, a 100 pedig a teljesen átlátszatlan lapot jelenti. A különböző opacitásoknak különböző felhasználási területei vannak, például a nagyon átlátszó lapokat pauszpapírnak lehet használni.
A piacon különböző papírtípusok kaphatók, és ez az útmutató tisztázza a munkádhoz és a projektjeidhez szükséges papírral kapcsolatos aggodalmaidat!